Kelionė į Sankt Peterburgą

Varėniškiai  Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimimo dienos minėjime Sankt Peterburge

       Rugsėjo 18-21 dienomis Varėnos rajono savivaldybės delegacija Tarptautinių ryšių komiteto kvietimu vyko į Peterburgo Čiurlionio draugijos Leningrado srities Draugystės namuose organizuojamą tradicinę kasmetinę konferenciją, skirtą M. K. Čiurlioniui. Delegacijos užduotis –  dalyvauti renginiuose, skirtuose paminėti didžio menininko gimtadienį ir pristatyti M. K. Čiurlionio muzikinę kūrybą.

       Rusijos šiaurės sostinėje praleidom dvi nuostabias dienas. M. K. Čiurlionio gimimo dienos minėjimo išvakarėse aplankėme namą, kuriame 1909 metais gyveno M. K. Čiurlionis, ir prie atminimo lentos padėjome gėlių. Šiame name veikiančio vaikų darželio  auklėtiniai ir darbuotojai mus ir lietuvių bendruomenės narius pasitiko eilėmis. Buvome supažindinti su darželio veikla,  Renata ir Nerijus Bakulos grojo Čiurlionį. 

       Tą pačią dieną Draugystės namuose vyko konferencija, kurią atidarė Lietuvos generalinis konsulas Dainius Numgaudis.  Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta padėkojo už kvietimą ir dėmesį mūsų genijui M. K. Čiurlioniui. Draugystės namo salių sienas puošė M. K. Čiurlionio darytos fotografijos ir paveikslų reprodukcijos. Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos mokytojai: Renata Bakulienė, Nerijus Bakula, Aušra Liutkutė, Romualda Umbrasienė ir Elvyra Sinkevičienė atliko M. K. Čiurlionio ir jo amžininkų lietuvių kompozitorių kūrinius. Šį pasirodymą varėniškiai paskyrė Senosios Varėnos šviesuolės, „bitutės“, ilgametės Čiurlionio draugijos pirmininkės Gražinos Jaronienės atminimui, kuri itin daug prisidėjo įprasminant Senojoje Varėnoje gimusio kompozitoriaus ir dailininko M. K. Čiurlionio atminimą. Žiūrovai labai šiltai priėmė varėniškių pasirodymą.  Po koncerto  konferencijos dalyviai skaitė pranešimus, poetai skaitė eiles, skirtus M. K. Čiurlioniui. Stebėjomės Sankt  Peterburgo visuomene, kuri pirmoji pasaulyje 1909 metais pripažino M. K. Čiurlionio talentą ir lig šiolei puoselėja šio menininko kūrybą ir atminimą. Po konferencijos Lietuvos generalinis konsulas pakvietę lietuvių delegaciją aplankyti konsulatą, kur mūsų laukė ne tik ekskursija, improvizuotas koncertas, bet ir gardžios vaišės.

        Džiaugiamės, kad ši kelionė kupina įspūdžių ir jaudulio, buvo deramai įprasminta mūsų genijaus M. K. Čiurlionio gimtinės reprezentacija Sankt Peterburge.